O NORDIC WALKING


Nordic Walking

neboli jinak řečeno severská chůze, tedy chůze s holemi je poměrně mladý sport. Pro své pozitivní účinky na zdraví se ale rychle rozšířil po celém světě. Objevil začátkem 90. let ve Finsku jako mimosezónní tréninková metoda pro běžce na lyžích. Jedná se o pohybovou aktivitu – chůzi, při které dochází ke koordinaci nohou a paží spolu s odrážením se speciálními holemi. O co je to metoda jednodušší, o to je tato forma pohybu účinnější.
O Nordic Walking se v poslední době hovoří jako o novém „zdravotním sportu“. Je to společenský sport, který lze provozovat v každém věku a to bez požadavku na předchozí sportovní zkušenosti či fyzickou kondici. Už dávno neplatí, jak si kdysi mnozí mysleli, že tento sport je vhodný pouze pro starší či obézní osoby, ale i vrcholoví sportovci často používají hole při svém tréninku. Dnes je severská chůze rekreační fyzickou aktivitou, která je díky své dostupnosti stále oblíbenější u široké veřejnosti

Proč má vlastně Nordic Walking  pozitivní účinky pro lidský organismus?

Při chůzi s použitím speciálních holí se zapojí do činnosti celé tělo, mění se svalové napětí a dochází k prokrvení svalů. Je vhodný jako rehabilitace po operacích kloubů dolních končetin při onemocnění pohybového aparátu nebo poúrazových stavech. Mohou ho provádět osoby s nemocemi srdce a krevního oběhu i revmatici, ale ti samozřejmě vždy pod lékařským dohledem. Je také vynikajícím prostředkem pro snižování nadváhy, protože koordinovaný pohyb svalů stimuluje látkovou výměnu a přispívá k rychlejšímu spalování tuků a kalorií. Stabilizuje imunitní systém díky pravidelnému pohybu na čerstvém vzduchu. Pozitivně ovlivňuje psychiku a činnost mozku, zlepšuje náladu. Všeobecně posiluje dobrý zdravotní stav, sebevědomí a tělesný pocit.
Severská chůze je mnohem méně náročnější než běh, ale je stejné účinná a mnohem bezpečnější. Navíc se dá provozovat v každém ročním období. Je ideální pro všechny. Jak pro mladé a výkonnostní sportovce, tak hlavně i pro seniory či lidi s nadváhou. Pro zlepšení zdravotního stavu a zvýšení fyzické kondice u starších lidí stačí i třicet minut Nordic Walking chůze denně!
Tato procedura je nejen ve světě, ale už i u nás velmi oblíbená a žádaná. Má totiž i určitý společenský rozměr, protože se většinou chodí ve skupině, lidé se lépe seznámí a užijí si zábavu.

ÚČINEK NORDIC WALKING:

 • Reguluje hmotnost, brání vzniku cukrovky
 • Snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol
 • Redukuje riziko vzniku srdečních chorob a infarktu
 • Zlepšuje zásobování kyslíkem, provzdušňuje plíce
 • Přispívá k lepšímu okysličování mozku a zdokonaluje paměť
 • Uvolňuje svalové napětí a oblasti zad a ramen, zlepšuje držení těla
 • Šetří klouby a snižuje zátěž u osob s nadváhou, zlepšuje koordinaci pohybu
 • Při správné technice zapojuje do pohybu až 600 svalů, což je 90% svalů v těle
 • Zvyšuje tepovou frekvenci oproti běžné chůzi o 13%
 • Zvyšuje tělesnou spotřebu kalorií oproti běžné chůzi průměrně o 20%, můžete ale spotřebovat až o 46% více
 • Spaluje cca 1300 kilojoulů za hodinu i více oproti běžné chůzi, kdy se spálí zhruba 800-1000 kilojoulů

Výhodou tohoto sportu je, že vstupní investice není nijak vysoká. Stačí si pořídit pohodlnou sportovní obuv, vhodné oblečení a hlavně - hole. Pro zvládnutí správné techniky Nordic Walking je důležité zvolit správný typ hůlek. Svojí konstrukcí a použitím jsou podobné holím na běžecké lyžování, nejsou to ale hole trekingové, jak se bohužel mnozí domnívají. I když je hůl na Nordic Walking jednoduchá, před jejím nákupem je dobré znát určitá pravidla.
V rámci komplexních služeb našeho centra jsme pro vás otevřeli i půjčovnu holí. Kvalitní hole finské značky si u nás můžete nejen prohlédnout a vyzkoušet, ale i koupit. S výběrem a také následným servisem vám samozřejmě rádi pomůžeme.

Věřte nám, že Nordic Walking vás bude nejen bavit, ale určitě se mu i hravě naučíte. Správnou techniku chůze s holemi a cvičení by jste se měli ale vždy učit pod vedením vyškoleného instruktora.
Proto jsme otevřeli v Hluboké nad Vltavou Nordic Walking klub, kde vedeme soukromé i skupinové lekce. Samozřejmě jsme schopni se přizpůsobit vašim požadavkům a přijet za vámi kamkoliv si budete přát. Dle zájmu přátel našeho klubu můžeme také zorganizovat turistické celodenní výlety s holemi i na místa, jako je třeba Lipno, Novohradsko nebo Šumava.

Jedním z dalších zaměření výuky je také zdravá výživa. K dodržování správných zásad výživy vám v případě zájmu pomůžou osobní konzultace v naší výživové poradně, kde se můžete objednat nebo nám napsat vaše dotazy.

Pojďte si s námi vyzkoušet zábavnou a finančně dostupnou pohybovou aktivitu. Sami uvidíte, že až Nordic Walking vyzkoušíte, nebudete se chtít hůlek vzdát ani při běžné procházce.

Pokud se chcete Nordic Walking naučit nebo si jen občas „protáhnout tělo“, zavolejte nám nebo se objednejte na: info@nwsport.cz

Těšíme se na vás !!!  KONTAKT


Kontaktní údaje slouží pouze pro potřeby Nordic Walking Sport a nebudou předány třetí straně.


INFORMACE A OBJEDNÁVKY: | +420 602 377 319 | info@nwsport.cz
VÁCLAV SEDLÁČEK | +420 775 381 341 | info@nwsport.cz
PAVLA MRÁZKOVÁ | +420 602 377 319 | info@nwsport.cz


KANCELÁŘ NWSPORT
Náměstí Čsl.armády 2
373 41 Hluboká nad Vltavou
GPS: 49°3'3.09"N 14°26'11.07"E


KORESPONDENČNÍ ADRESA
Nordic Walking Sport
Tyršova 16
373 41 Hluboká nad Vltavou


Bankovní spojení: mBank
Číslo účtu: 670100 / 2205305560 / 6210
Otevírací doba: kdykoliv po vzájemné domluvě